Labská cyklostezka

05.02.2019

Vítejte na Labské stezce - naplánujte si cyklistickou dovolenou na jedné z nejkrásnějších říčních stezek v Evropě. Vydejte se s námi Českem a Německem na putování podél Labe a poznejte historii, architekturu i přírodu v jedinečném spojení.

Labská stezka (německy Elberadweg) je cyklostezka v Německu a v České republice, která vede především podél toku Labe. Délka cyklotrasy od pramene řeky až do Cuxhavenu na břehu Severního moře, kde řeka ústí, dosahuje úhrnem 1165 kilometrů.[1] Dle jiných zdrojů činí její délka 1220 kilometrů.[2] Plány na vybudování trasy kolem Labe sahají do osmdesátých let 20. století, kdy roku 1983 připravil Jaroslav Ritter ve spolupráci se svým synem Janem návrh "Polabské cesty zdraví", jež představovala spojnici z Pardubic do Mělníka.[3] Na realizaci jejich plánu ovšem tehdy nebyly finanční prostředky, a proto se první souvislý úsek podařilo dokončit až na začátku devadesátých let téhož století.[2]

Cyklotrasa je pod číslem 7 zařazena do sítě EuroVelo.[4] V roce 2016 Český rozhlas uvedl, že je cyklotrasa v Německu, dokončená tam roku 2004, dvanáct let po sobě tamními hlasujícími volena za nejhezčí a nepříjemnější cyklostezku.[5] V Magdeburgu v roce 2015 počítali, kolik cyklistů ten rok Labskou cyklotrasu využilo. Dospěli k počtu 155 tisíc.[5] Na německém území se o kvalitu této trasy pro cyklisty starají jednotlivé obce, jejichž územím prochází. Péči o značení trasy v terénu má po celé její délce na starosti Německý cyklistický klub (ADFC)